Po prvi put u 400 godina da se jedna ličnost koja ne dolazi iz Indije, obraća sa ove govornice
Generalni sekretar Lige muslimanskog svijeta je održao hutbu i predvodio džumu-namaz u petak u Velikoj džamiji u glavnom gradu Indije, Nju Delhiju
Dr. Al-Isa:
Islamska civilizacija je civilizacija obogaćena etičkim principima koja je čovječanstvu podarila sjajne obrasce ljudskog ponašanja i jedinstva
Islamska svijest shvata namjere tekstova islamskog vjerozakona koji se odnose na ostvarivanje onoga što je dobro za ljude u njihovoj vjeri i na ovom svijetu
Iskreni vjernik je istinski primjer svoje vjere kroz plemenite vrijednosti i poštena djela, a to se odnosi na srednji put islama koji odbacuje sve oblike ekstremizma i nasilja
Nju Delhi:
NJ.E. generalni sekretar Lige muslimanskog svijeta i predsjednik Organizacije muslimanskih učenjaka, prof.dr. Muhamed Al-Isa je bio imam i hatib u Velikoj džamiji, jednoj od najvećih i najstarijih džamija na Indijskom potkontinentu u glavnom gradu, Nju Delhiju.
U hutbi je NJ.E. dr. Al-Isa istaknuo da Božija knjiga sadrži mnogo poziva ljudima da očiste duše svoje, pa Uzvišeni kaže: Uspjeće samo onaj ko je očisti, a biće izgubljen onaj ko je na stranputicu odvodi!
Poslanik a.s. naš učitelj je kazao: Zaista, vjernik ljepotom svoga ponašanja dostiže stepen postača i klanjača kao što je i kazao: Nema ništa teže na vagi na Sudnjem danu od lijepog ponašanja, a Allah najviše mrzi ružan i grub govor, a Poslanik a.s. je zaista najljepše ćudi i najljepšeg ponašanja.
NJ.E. je istakao da islamska civilizacija jeste civilizacija obogaćena etičkim principima koja je čovječanstvu podarila sjajne obrasce ljudskog jedinstva i ponašanja koje krasi poštenje, čast, lojalnost, ispunjavanje dogovora i obećanja, tolerancija, blagost, oprost, milost, lijepo ophođenje, lijep govor. Prema tome musliman je svojim plemenitim moralom, svjesnim, cjelovitim i mudrim poimanjem idealan primjer suživota sa svima u svome okruženju.
Dr. Al-Isa je istaknuo kako islamska svijest shvata svrhu tekstova islamskog vjerozakona koji se odnose na ostvarivanje onoga što je dobro za ljude u njihovoj vjeri i na ovom svijetu. Te intencije nisu ograničene na jednu perspektivu, već uzimaju u obzir sve okolnosti jer ono što je odgovarajuće u jednoj državi, ne mora biti i za neku drugu te zbog toga su islamski pravnici jasno ukazali da se fetve i pravne odredbe mogu razlikovati prema vremenu, mjestu, običajima i okolnostima. Zbog toga je i objavljena „Povelja Časne Meke“ koju su potpisale vrhovne muftije i učenjaci islamskog svijeta, a potvrdile islamske zemlje.
NJ.E. je naglasio da pravi musliman svojim visokim moralom i plemenitim vrijednostima svjedoči uzvišenost i ljepotu islama. Njegovanje ovih vrijednosti služi ugledu islama i takvo ponašanje je odlika istinskog muslimana u svim okolnostima. Međutim, nasuprot toga postoje oni koji ne poznaju suštinski našu vjeru islam te je ocjenjuju prema postupcima onih koji se izjašnjavaju kao muslimani ili se dovode u vezu sa islamom, a u suštini nemaju ništa sa islamom već cu čak u suprotnosti sa islamskim učenjem. U tom kontekstu je kazao da je iskreni vjernik najbolji primjer istine svoje vjere kroz plemenite vrijednosti i poštena djela, a to se odnosi na srednji put islama koji odbacuje sve oblike ekstremizma i nasilja bez obzira na njihov uzrok.
Nakon održane hutbe, NJ.E. je predvodio džumu-namaz u prisustvu velikog broja vjernika i učenjaka iz Indije i cijelog islamskog svijeta.